,
 
 
 
 
 HeERO Nedir?  (Harmonised eCall European Pilot)
 
 
Sistemin Amacı
 
                HeERO projesinin temel amacı Avrupa Birliğ ülkelerinde araç içi acil çağrı sistemini oluşturmak ve Avrupa'da uygulama birliği altyapısını gerçekleştirmektir.Bu projenin iki önemli koşulu bulunmaktadır.
 
                Birlikte çalışabilirlik ve sınır ötesi devamlılık: Avrupa içerinde seyahat eden herhangi bir aracın, ciddi bir kaza anında e-Call servisini kullanabilmesi çok önemlidir. Birlikte çalışabilirlik sadece aynı teknolojiyi kullanmayı değil, aynı zamanda 112 Acil Çağrı Merkezlerindeki iş ve işlemleri de kapsamaktadır.
 
 
Uyumlulaştırma:
 
                Avrupa içerisinde, ülkelerin e-Call servislerinin uyumlu bir şekilde çalışması büyük önem taşımaktadır.
 
 
Sistemin Avantajları:
 
                Aracınızdaki e-Call cihazı, kaza anında ciddi bir darbe ikazı alır almaz en yakın 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak kaza yerinin coğrafi koordinatlarını ve ilgiki diğer bilgileri çağrı merkezine iletebilmektedir.
 
                Araç içerisindekiler bilinçlerini kaybetseler dahi, kurtarma ekiplerine kazanın olduğu yerin bilgisini ve araçtaki hasar miktarını verebilmektedir.
 
                Sistemin devreye girmesi ile birlikte araç içerisindeki konuşmalar olay anında 112 acil çağrı merkezindeki görevliler tarafından dinlenebilmektedir.
 
                Ekipler dakikalar içerisinde olay yerine intikal ederk olaylara müdahale edebilmektedir. e-Call olarak adlandırılan bu sistem tüm Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Norveç, İzlanda ve İsviçre'de de uygulamaya konulacaktır.
 
                Aynı cihaz bir buton aracılığıyla manuel olarak da acil çağrı yapabilmektedir.
 
 
Sonuç:
   
            2015 yılından itibaren otomotiv sektöründe üretilecek olan araçlar e-Call sistemine uyumlu olarak piyasaya sürülecektir. Üye ülkeler de 112 Acil Çağrı Merkezlerini 2015 yılına kadar bu sisteme uyumlu hale getireceklerdir.